Artroz ve Kalça Artrozu

ARTROZLAR

Osteoartit dediğimiz eklemlerdeki (halk dilinde) kirençlenme , yaşla birlikte her insanda görülebilen bir yaşlanma bulgusudur. En çok kalça ve dizlerde görülmekle birlikte vücudumuzdaki oynayan her eklemde görülebilir. Ciddi bir ağrı ve hareket sınırlılığı yaparak kişinin yaşam kalitesini düşürür. Eklemlerin kayganlığını sağlayan eklem kıkırdağının kaybı ve kemik yüzeyinin ortaya çıkması özellikle kalça ve dizde ağrılara sebep olur. Kişinin hareket kabiliyeti ve yürüme mesafesi giderek azalır.

KALÇA ARTROZU(KİREÇLENME)

Kalçalarında görülen ağrının en sık görülme sebebi koksartrozdur. Daha çok orta ve ileri yaşlarda görülürse de, bu bölgeyi ilgilendiren travma sonucu oluşan kırıklarda, romotoid artit , femur başı aseptik nekrozlarında genç yaşlarda da olabilir. Dünya sağlık örgütü verilerine göre kilo fazlalığı da kalça artrozu sebepleri arasındadır. Başlangıçta kalçada,kasıkta ve dizin iç yüzünde sinsi bir ağrı vardır. Ağrı giderek artar, kalçada tutukluk topallama oluşur ve kalça hareketleri sınırlanır bacak sanki kısalmış gibi görünür. Hastalık ilerledikçe kalça öne doğru kıvrılır belli bir pozisyonda sabit kalır.

Kalçada kireçlenme bir kez başladımı onu durdurmak ve geriye döndürmek mümkün değildir. Basit röntgen filmleri teşhis için yeterlidir. Tedaviside kalça eklemini tümüyle değiştirip yeni bir eklem oluşturmaktır.Eskiden total kalça protez ameliyatları 60lı yaşlardan sonra yapılırdı. Kullanılan protezlerin teknolojilerinin iyileşmesi nedeniyle şimdi ,eğer kişinin yaşam kalitesi bozulmuşsa daha erken yaşlarda da kalça protez ameliyatı yapılmaktadır. İyi yapılan bir kalça protezi ameliyatından sonra kişi normal hayat standardına dönebilir ve uzun süren ilaç tedavilerinden kurtulur.