Çocuklarda Kalça Çıkığı

 

ÇOCUKLARDA KALÇA ÇIKIĞI ÖNLENEBİLİR BİR SAKATLIKTIR...
Tüm dünyada ülkelere göre değişik oranlarda görülür. Coğrafi ve ırksal farklılıklar gösterir. Ülkemizde yılda 1milyon 200bin canlı doğum olduğunu kabul edersek yılda 18000 - 20000 bebek kalça problemiyle topluma katılıyor demektir. Halk arasında kalça çıkığı doğum sırasında ebe veya doktorun çocuğun bacağını çekmesiyle ortaya çıktığı şeklinde bir bilgi vardır. Aslında çoğu zaman kalçalar anne karnında çıkıktır veya kalça gelişimi yetersizdir. Doğumdan sonra çocuğun bakımı giysileri taşınması beslenmesi kalçanın kaderini belirleyen en önemli faktörlerdir. Ailenin yapacağı uygulamalar kalçanın gelişimini olumlu veya olumsuz yönde etkileyecektir. Doğuştan kalça çıkığının ortaya çıkma nedenleri çok çeşitlidir tipik kalça çıkığı dediğimiz en yaygın olan kalça gelişim geriliği anne karnında bebeğin uygun olmayan pozisyonda uzun süre kalmasından ailevi nedenlerden doğum şeklinden kaynaklanabilir. Kız çocuklarında 1.doğumu yapan genç annelerde akraba evliliklerinde ters geliş(makat geliş) doğan bebeklerde boyunda eğrilik , ayaklarda şekil bozukluğu gibi ortopedik rahatsızlığı olan çocuklarda daha sık görülür. Özellikle ailede kalça çıkığı problemi olan bir çocukta risk faktörleri çok fazladır. Mutlaka doğumdan itibaren dikkatli bir araştırma yapılması gereklidir.

 

 

 

 


 
YENİ DOĞAN DÖNEMİNDE VE BEBEKLİKTE YAPILAN HATALAR
Kundak yapmak malesef ülkemizde hala bazı yörelerde sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. Gelişim problemi olan kalçaları çıkığa yönlendiren en önemli etkenlerden birisidir. Her ne kadar batıda ve şehirlerde eskisi kadar kundak yapma görülmüyorsa da kırsal yörelerde bu geleneksel giyim tarzı halen devam etmektedir.


YANLIŞ BEZLEME
Genellikle kullanılan bezler çocuğun büyüklüğüne uygun olmamalıdır. Çok küçük bezler kalçanın gelişimini kötü anlamda etkilemektedir. Hazır bezlerin mutlaka kasık hizasında değil göbek hizasında bağlanmasında yarar vardır. Dar ve küçük giysilerde kundak kadar kalça gelişimini kötü bir şekilde etkilemektedir.


HATALI TUTUŞ
Emzirme sırasında bebeklerin bacakları asla birbirine bitişik tutulmamalıdır. Bir el her zaman çocuğun bacak arasından bezi kavrayacak şekilde tutmalıdır. Geniş ara bezi kullanımı halk arasında çocuğun bacaklarının eğri olacağı şeklinde yanlış bir inanış vardır. Oysa çocuğun bacaklarının düzgünlüğü veya o bacak olmasının ara beziyle hiç bir ilgisi yoktur. Bebeklerin 1 yaş civarında bacaklarında hafif bir o bacak olması tamamen normaldir ve kendiliğinden düzelir. Aşırı eğrilikler ise erken yürüme aşırı kilo vitamin yetersizliği ve başka hastalıklardan olabilir. Mutlaka çocuk doktoru veya çocuk ortopedisti değerlendirmelidir. Bebekler asla doğal gelişim sürecini tamamlamadan erken bastırmamalıdırlar ve yürüteç uygulamasından kaçınılmalıdır.


 ANNELER NE YAPMALIDIR?
•    Kesinlikle kundak yapılmamalıdır.
•    Bezler geniş , büyük olmalı ve göbek hizasında bağlanmalıdır.
•    Bebekler adeta kurbağa pozisyonunda rahat tutulmalıdır.
•    Geniş bol rahat giysiler giydirilmelidir.
•    Emzirirken bacaklar asla birleştirilmemeli normal halinde bırakılmalıdır.
•    Bebek taşınırken yüzü veya arkası taşıyana dönük olarak bir bacak arasında tutularak taşınmalıdır.
•    Biraz daha büyük bebekler bele oturtularak taşınabilir.
•    Her bebek doğal gelişim seyirine bırakılmalıdır normal bir bebek 1 yaş civarında yürüyecektir.

 


 

 KALÇA PROBLEMLERİ NASIL ANLAŞILIR?

Ailede kalça çıkığı öyküsü olan bebekler çok dikkatli bir gözleme alınmalıdır. Uyluklardaki pililerin(boğumların) sayı ve seviyece farklılığı kalça çıkığı bulgusu olabilir. Normal populasyonda da %20 oranında görülen pili asimetrisi annelerin en kolay dikkatini çeken bulgudur. Bacakların yana açılmasındaki sınırlılık kalça hareketlerindeki ses ve yürüme gecikmesi kalça çıkığı bulgusu olabilir. Ultrason ilk 3-4 ayda önemli bilgiler verir. 4.aydan itibaren x-ray(film çekimi) yapılabilir.


TEDAVİ

Kalça çıkığında ilk 3 ayda teşhis konan bebeklerde alçısız ve ameliyatsız tedavi oranı %90nın üzerindedir. Zaman ilerledikçe tedavinin şekli ve ağırlığı artar yürüdükten sonra çoğu kez ameliyat gerekli olacaktır. Gerek konservatif gerek ameliyatla kalça çıkığının tedavisindeki başarı oranı %95lerin üzerindedir. Ama bu çocuklar gelişim tanımlanıncaya kadar mutlaka düzenli kontrol edilmeleri gereklidir.