Diz Kireçlenmesi

DİZ KİREÇLENMESİ(DİZ ARTROZU)

Ortopedi hekimlerine en çok başvuru sebeplerinden birisi diz ağrısıdır. Gençlerin ve sporcuların ağrı nedenleri farklılık gösterir. Bunlarda travmalara bağlı menüsküs yırtıkları bağ kopuklukları ayrı bir bölümde incelenecektir. Genelde orta ve ileri yaşlarda görülen diz ağrıları, eklemi oluşturan kıkırdak yapılarının bozulması ve deforme olmasıyla ortaya çıkar.

Diz artrozunda en başta görülen sebep , dizin kötü kullanımı dediğimiz zorlamalardır. Aşırı kilo , yer sofrası , alaturka tuvalet alışkanlığı dizlerdeki kıkırdakları aşındırır ve kemik yüzeyinin ortaya çıkmasına sebep olur. Başlangıçta  bacak aksı düz iken giderek O bacak oluşur, genellikle iki taraflıdır.

Diz ağrıları ilk dönemlerde hareket halinde olurken giderek gece ağrılarına dönüşür. Hastalar hava basıncının düşmesine bağlı yağmur öncesi ağrılarının arttığını ifade ederler. Yürüme ve merdiven inip çıkma zorlaşır. Erken dönemde kilo verme diz egzersizleri ve ilaç tedavisi verilir. İlerlemiş diz artrozunun da son seçenek total diz protezidir. Bu ameliyatla eklemin bozulan kısımları çıkarılarak Titanyum alaşımlarından yeni bir mafsal oluşturulur.

Genelde hastalar bu ameliyattan sonra ağrılardan kurtulur. Diz hareketleri bir miktar kısıtlanmakla birlikte günlük yaşamlarını çok rahatlıkla sürdürürler.