PRP Tedavisi

ORTOPEDİDE PRP TEDAVİSİ
Son yıllarda tıpta kullanılan otolog hücreler yardımıyla doku tamiri ve gençleştirme işlemi PRP(Platelet Rich Plasma) ortopedi alanında da seçilmiş vakalarda başarıyla uygulanmaktadır, ''Vücumuzda dolaşan kan plazma dediğimiz sıvı bölüm ve hücrelerden oluşuyor.
Kanda bulunan hücreler de alyuvarlar akyuvarlar ve trombositlerdir. Trombositler vücudun tamir hücreleridir. Organizmanın herhangi bir bölgesinde hasar oluştuğunda trombositler o bölgeye akın eder ve hasarlı dokuların tamir ve iyileşmesini sağlar. PRP tedavisindeki temel felsefenin organizmanın doğal yollarla sağladığı ve bu mekanizmayı proveke etmek ve bu hücreleri yoğun olarak hasarlı bölgeye vermek ve olayı hızlandırmaktır''.

HÜCRE YENİLEME

Ortopedi dışında da trombositlerin içerdiği büyüme faktörlerinden(growth faktör) faydalanılarak hücre yenileme ve gençleştirme işlemi yapılabilir. ''Trombositler yaralı bölgeye doğal yollardan ulaştıklarında biyolojik iyileşmeyi başlatırlar. Damar çeperlerinde tıkaç oluşturur ve kanamanın durması sağlanır. Daha sonraki süreçte de doku iyileşmesi ve normalleşme gelişir. Bu doğal süreci istenen bölgede yoğun bir şekilde başlatmak için trombositler özel bir işlemden geçirilir ve hasarlı bölgeye injekte edilir. Halk arasında kök hücre tedavisi olarak bilinen bu yöntemin asıl kök hücre tedavisiyle alakası yoktur. Yanlış bir isimlendirmedir. Doğrusu PRP(Platelet Rich Plasma) tedavisidir''.

NASIL UYGULANIR?
PRP'nin günü birlik yapılan bir işlemdir.'' Merkezimizde yaklaşık yarım saatlik sürede tamamlanmaktadır. Hastanın 20 cc kanı koldan alınarak pıhtılaşmayı geciktiren bir karışımı ilave edilir ve bu kan dakikada 2850 devir dönen bu işlem hazırlanmış özel bir santüfij cihazından geçirilir. Böylece hastanın kendi kanı 3 kısma ayrılır. Alyuvarlar , plazma ve çok küçük hacimde ama yoğun trombosit içeren orta kısım. 1.5 cc kadar yoğun hücre (trombosit) içeren bu extrat hasarlı bölgeye injekte edilerek işlem tamamlanır.

İYİLEŞME SÜRECİ
PRP tedavisi tartışmalı olmakla beraber ortopedi alanında , özellikle spor yaralanmalarında oluşan kas ve tendon hasarlarında iyileşmeyi hızlandırdığı ve iyileşme sürecini kısalttığı yönünde pek çok araştırmada kanıtlanmıştır.''Bunun yanında tendonların kronik hastalıklarında (tendinit), tenisçi dirseği , topuk dikeni(plantar fasitis) , omuz eklemindeki kronik ve rotator cuff lezyonlarında , erken evre diz ve diğer eklemlerin kıkırdak lezyonlarında , Menüsküs dikişlerinden sonra iyileşmeyi hızlandırmak için başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Bilinen hiç bir yan etkisi yoktur. Çünkü hastanın kendi kanından elde edilen bir extrattır. Sadece arzulanan sonuç bazı hastalarda alınamayabilir. Burada işlemi yapan kişinin doğru değerlendirmesi ve tecrübesi önemli rol oynar. 3 hafta arayla 2 veya 3 sefer yapılması tavsiye edilir. İşlemin yapılmasında kurallara titizlik gösterilmesi temel esastır. Çünkü uygun olmayan koşullarda yapılan işlemlerde infektion(iltihap) ve injektion yeri problemleri ortaya çıkarabilir''.
PRP tedavisi  pıhtılaşma bozukluğu olanlarda , trombosit azlığı olanlarda , kan sulandırıcı ilaç alanlarda , kronik karaciğer hastalığı olanlarda , ateşli hastalıklarda uygulanması sakıncalıdır.

 

PRP için özel dizayn edilmiş santrifüj cihazımız.

 

Kullanılan Tüpler