Tortikollis

EĞRİ  BOYUN(TORTİKOLLİS)
Boynun yana eğriliği pek çok nedenle olabilir. Doğuştan boyun omurlarındaki problemler sert boyun eğriliklerine sebep olabilirse de en sık görülen sebep doğum travmaları sonucu oluşan kaslarla ilgili muskuler tortikollistir. Bunun dışında görme, işitme bozuklukları boyundaki iltihaplar ve düşme sonucu oluşan kırık çıkıkları da boyun eğriliklerine sebep olabilir.
Bizim burada bahsedeceğimiz kassal orjinli tortikollis sterno claviküler kasın doğumda yaralanmasıyla ortaya çıkan kasın  fibröz doku ile iyileşmesinden kaynaklanan kısalmasıdır.   Musküler tortikollis doğum travmasından sonra en sık görülmesine rağmen sezeryan doğumlarda da görülmesi anne karnında bebeğin aynı pozisyonda uzun süre kalmasından da kaynaklanabilir.
Yapılan muayenede çocuğun başı , kontraktionun(gerilmenin) olduğu tarafa yatmış çene  ve yüz karşı tarafa dönmüştür. İlk haftalarda boyunda, ele gelen, ağrısız ,deri altında hareketli ,kasın üzerinde veya içine yerleşmiş zeytin şeklinde bir şişlik görülebilir. Daha sonra küçülür ve kaybolur ama kasın  boyunun kısalmasına bağlı boyunda eğrilir gelişir ve giderek artar.
TEDAVİ
 Başlangıç döneminde yapılan egzersizlerle %90a varan düzelmeler elde edilebilir. Egzersiz sırasında boyun sağlam tarafa zorlanırken yüz ve çene kontrakte tarafa çevrilir. Hekime geç gelen veya egzersizlerin tam yapılmadığı vakalarda kas üst ve alt yerlerinden gevşetilerek uzatılır. Tedavi edilmeyen veya yetersiz tedavi gören vakalarda yüzde asimetri ve çekilmeler gelişebilir. Genellikle cerrahi tedavi 1 yaşından sonra yapılır ve belli bir süre cihaz kullanılması gerekir.
 

TEDAVİ EDİLMEMİŞ VAKA ÖRNEĞİ..

TEDAVİ EDİLMEMİŞ VAKA ÖRNEĞİ..